Czytamy gdzie indziej (edycja 7)

Żoliborskie klimaty z domieszką orientu

Grupki znajomych, rodziny lub samotnie spacerujący miłośnicy dobrej książki zaglądający do nietypowych zakamarków miasta w poszukiwaniu literackiej przygody to znak rozpoznawczy akcji „Czytamy gdzie indziej”. W pierwszą sobotę czerwca projekt zawita na Żoliborz

Żoliborz, najmniejsza dzielnica Warszawy, 7 czerwca stanie się naturalnym planem akcji „Czytamy gdzie indziej”. Siódma edycja popularnego spaceru literackiego organizowanego przez EUNIC Warszawa i Stowarzyszenie ArtAnimacje rozegra się m.in. prywatnych mieszkaniach i pracowniach artystycznych, Szkole Głównej Służby Pożarniczej i u fryzjera. Honorowym patronem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury.
Program wiosennej edycji tworzą książki z dwunastu krajów starego kontynentu (trasa europejska) oraz przegląd literatury bliskiego wschodu skomponowany przez Wydawnictwo Smak Słowa (trasa arabska). Uczestnicy akcji sami wybiorą trasę swojego spaceru i za pomocą mapki dostępnej w punkcie informacyjnym imprezy (FAWORY, ul. Mickiewicza 21) dotrą do miejsca kameralnego spotkania z czytającym aktorem m.in. z Agatą Buzek, Łukaszem Lewandowskim i Andrzejem Mastalerzem.

„Czytamy gdzie indziej” to impreza cykliczna zainicjowana przez EUNIC Warszawa. Producentem wydarzenia jest Stowarzyszenie ArtAnimacje. Projekt odbywa się dwa razy w roku. Wiosenna edycja ma charakter miejskiego spaceru, promującego najnowsze powieści i przekłady, co roku w innych dzielnicach. Jesienna odsłona poświęcona jest natomiast „odkurzaniu” starych książek oraz przekładów i rozgrywa się w jednej, zamkniętej, często zaskakującej przestrzeni. Z „Czytamy gdzie indziej” współpracują artyści warszawskich scen, m.in. Teatru Narodowego, Teatru Dramatycznego, Teatru Studio, Teatru Powszechnego i Studia Teatralnego Koło.

TRASA POPOŁUDNIOWA: 14-17 // PUNKT INFORMACYJNY: ART CAFE, UL. MICKIEWICZA 27 (wejście od Pl. Wilsona)
TRASA WIECZORNA: 18-21 // PUNKT INFORMACYJNY: FAWORY, UL. MICKIEWICZA 21
www.facebook.com/czytamygdzieindziej

wstęp wolny

PROGRAM

TRASA POPOŁUDNIOWA
GODZ. 14-17

LITERATURA EUROPEJSKA

LITWA | Herkus Kunčius, Litwin w Wilnie, przekł. Michał Piątkowski
Miejsce: Dach (Wspólnota Mieszkaniowa Szklany Dom)

Napoleon Szeputis, woźny w szkole w Kalwarii, odbywa sentymentalną podróż po Wilnie, w której towarzyszą mu lokalni dziwacy. Zagubiony w czasie, rozpamiętujący z nostalgią czasy socjalizmu bohater odkrywa zmiany, które zaszły w tym miejscu, a także w nim samym.

CZECHY | Emil Hakl, Zasady śmiesznego zachowania, przekł. Julia Różewicz
Miejsce: Pracownia mozaiki (Pracownia mozaiki Matyldy Tracewskiej, ul. Cieszkowskiego 1/3 m. 77)

Intymna spowiedź Honzy, nieco zgorzkniałego i niepoważnego samotnika. Towarzyszymy mu, kiedy lata na paralotni odurzony psychotropami, zajmuje rozmową umierającego ojca, czy płynie w dół delty Dunaju, żeby wysypać jego prochy do najbardziej obrzydliwego z mórz.

CZECHY | Jan Pelc, Będzie gorzej, przekł. Jan Stachowski
Miejsce: Mieszkanie prywatne (ul. Krasińskiego 18/92)

Opowieść o burzliwym życiu Olina, hipisa i włóczykija, kontestującego panujący porządek społeczny. Stały bywalec knajp rockowych wprowadza nas w świat czechosłowackich dzieci kwiatów lat 70. i 80.

BUŁGARIA | Ałbena Stambołowa, Ciasto, przekł. Hanna Karpińska
Miejsce: Sklep z tkaninami (Sklep ELKA, ul. Krasińskiego 25)

Niezwykłe bożonarodzeniowe opowiadanie pozwala przypomnieć sobie, jak ważna jest w naszym życiu rodzina. Przypomina też o magii wigilijnej nocy, w którą bez wątpienia mogą wydarzyć się cuda.

DANIA | Jonas T. Bengtssoo, Baśń, przekł. Iwona Zimnicka
Miejsce: U Kaliny Jędrusik (Kalinowe Serce, ul. Krasińskiego 25)

Baśń powinna zaczynać się od sielanki, gwałtownie przejść w horror i prowadzić bohatera do samodzielności. W „Baśni” Bengtssona prawie wszystko się zgadza: sielanka zamienia się w horror, groza wywołuje znieruchomienie. Tylko samodzielność nie nadchodzi. Być może dlatego, że bohater przeczuwa, co będzie musiał zrobić, aby wyjść z pułapki, w której się schował. Prof. Przemysław Czapliński

PORTUGALIA | José Saramago, Mały pamiętnik, przekł. Elżbieta Milewska
Miejsce: Pracownia ceramiki (Pracownia Stowarzyszenia KERAMOS, ul. Krasińskiego 29)

Najbardziej osobista opowieść noblisty, pełna magii i pikanterii. O dzieciństwie na idyllicznej portugalskiej wsi i młodości w mieście pokus – Lizbonie.

BELGIA-FLANDRIA | Dimitri Verhulst, Problemski Hotel, przekł. Sławomir Paszkiet
Miejsce: Sala wykładowa (Szkoła Główna Służby Pożarnej, ul. Słowackiego 52/54)

Bycie uchodźcą to nie tylko status, ale również stygmat. Dzięki narracji byłego fotoreportera, Bipula Masli, dowiadujemy się jak wygląda codzienne życie osób przebywających w ośrodku dla uchodźców.

RUMUNIA | Eginald Schlattner, Fortepian we mgle, przekł. Alicja Rosenau
Miejsce: Mieszkanie prywatne (ul. Popiełuszki 14 m 3)

Siedmiogród, lata czterdzieste. Barwny świat, który tworzą Sasi, Rumuni, Żydzi, Cyganie i Węgrzy. Kilkunastoletni Clemens, syn fabrykanta, właśnie zostaje wyrzucony przez komunistów z rodzinnego pałacu wprost na bruk. Marzy o karierze pasterza. Do walizki pakuje jedną koszulę, mydło toaletowe, Fausta Goethego, Pamiętniki zza grobu Chateaubrianda i broszurę Stalina .

RUMUNIA | Max Blecher, Zdarzenia w bliskiej nierzeczywistości, przekł. Joanna Kornaś-Warwas
Miejsce: Mieszkanie prywatne (ul. Krasińskiego 27/62)

Opowieść złożona z ciągów wspomnień, w której autor opisuje świat spokrewniony ze Sklepami Cynamonowymi Schulza. Książka podejrzana i niebezpieczna, którą czyta się pod kołdrą, jednym tchem z wypiekami na twarzy.

HOLANDIA | Frank Westerman, Czysta biała rasa, przekł. Jadwiga Jędryas
Miejsce: Mieszkanie prywatne (ul. Krasińskiego 16/135)

Siła i gracja, lojalność i chęć do nauki – te cechy połączyły się w jednym zwierzęciu dzięki długiej selekcji i krzyżowaniu. Lipican stał się koniem cesarzy, królów, wielkich wodzów i przywódców. Opowiadając jego historię, Westerman opowiada dzieje wojen, władzy i pychy.

NIEMCY | Wolfgang Herrndorf, CZIK, przekł. Agnieszka Kowaluk
Miejsce: Pracownia (Suffit, ul. Suzina 8)

Pierwszy dzień wakacji. Stara Łada. Podróż w nieznane. Pod tymi hasłami kryje się pełna melancholii i humoru historia niezwykłej przyjaźni dwóch chłopców.

TRASA WIECZORNA
GODZ. 18-21

LITERATURA EUROPEJSKA

AUSTRIA | Alexander Lernet-Holenia, Hrabia Luna, przekł. Ryszard Wojnakowski
Miejsce: Winiarnia (WINNY PRZYSTANEK, ul. Mickiewicza 20)

Alexander Jessiersky, potomek polsko-rosyjskiej szlachty, znika w rzymskich katakumbach. Historia splątanych losów Jessiersky’ego i jego zaciekłego wroga, hrabiego Luny, rozgrywa się w świecie zawieszonym pomiędzy realizmem a fantastyką, między jawą i snem.

AUSTRIA | Elias Canetti, Głosy Marrakeszu. Zapiski z podróży, przekł. Maria Przybyłowska
Miejsce: Mieszkanie prywatne (Tutu Studio Tomasz Ślęzak, ul. Dymińska 9/13)

Zbiór notatek z podróży dokumentujących wyprawę pisarza do Maroka w roku 1954, które François Bondy określił miniaturami o ulotnych zjawiskach w pewnym wielkim orientalnym mieście.

OCHY | Margaret Mazzantini, Powtórnie narodzony, przekł. Alina Pawłowska-Zampino
Miejsce: Dom (Restauracja Dom, ul. Mierosławskiego 12)

Gemma to z pozoru szczęśliwa i spełniona kobieta. Ma męża, prawie dorosłego syna i dom we Włoszech. Pewnego dnia zostawia to wszystko za sobą i wyrusza z synem do Sarajewa, szlakiem swej burzliwej i tragicznej przeszłości.

OCHY | Sandro Veronesi, Spokojny chaos, przekł. Anna Osmólska-Mętrak i Natalia Mętrak
Miejsce: Magazyn (Warszawska Szkoła Filmowa, ul. Generała Zajączka 7)

Pietro Paladini jest dojrzałym i ustatkowanym mężczyzną. Nagła śmierć ukochanej kobiety zmusza go do rozpoczęcia nowego życia. Jako wdowiec oraz samotny ojciec dziesięcioletniej Claudii musi skonfrontować się ze swoją przeszłością i wartościami.

SZWAJCARIA | Ilma Rakusa, Mehr Meer, przekł. Ryszard Wojnakowski
Miejsce: Mieszkanie prywatne (ul. Dymińska 9/11)

Liryczna autobiografia. Bohaterka odwiedza rozrzucone po całej Europie miejsca związane z życiem jej samej, jej rodziców i dziadków. Plastyczność wspomnień, wrażeń, obrazów, zapachów i nastrojów jest w tej opowieści ważniejsza niż opisywane wydarzenia.

SZWAJCARIA | Robert Walser Tytuł: Mikrogramy, przekł. Małgorzata Łukasiewicz, Łukasz Musiał, Arkadiusz Żychliński
Miejsce: Galeria (Komplet, ul. Mickiewicza 9/2)

Odszyfrowane zapiski z biletów, rachunków, gazet i innych skrawków papieru odkrywają przed nami wewnętrzny świat ekscentrycznego autora.

LITERATURA ARABSKA

SUDAN | At-Tajjib Salih, Wesele Zajna, przekł. Jolanta Kozłowska
Miejsce: Ogród (Pracownia BOW, Al. Wojska Polskiego 19)

Tytułowy Zajn jest z natury kochliwym młodzieńcem. Zakochuje się często, niestety bez wzajemności, przez co jest przedmiotem żartów mieszkańców sudańskiej wioski. Nowina o jego weselu porusza całą społeczność.

ARABIA SAUDYJSKA | Radża as-Sani, Dziewczyny z Rijadu, przekł. Eryka Lehr
Miejsce: Szkoła jogi (Satwa Joga, ul. Felińskiego 29)

Przetłumaczona na ponad 20 języków, przejmująca historia mieszkających w stolicy Arabii Saudyjskiej czterech młodych przyjaciółek to symboliczne oddanie głosu kobietom zmagającym się z siłą tradycji oraz konserwatyzmem społeczeństwa.

EGIPT | Nadżib Mahfuz, Pensjonat Miramar, przekł. Jolanta Kozłowska i George Yacoub
Miejsce: Hostel (WILSON cafe&bar, ul. Felińskiego 37)

Poprzez historie mieszkańców pensjonatu Miramar w Aleksandrii poznajemy problemy, z jakimi zmagają się Egipcjanie w latach sześćdziesiątych. Akcja osnuta jest wokół wątku zakazanego romansu pięknej służącej Zuhry i zagadki tajemniczego morderstwa.

EGIPT | Jusuf Idris, Grzech, przekł. Jacek Stępiński
Miejsce: Fryzjer damski (Pracownia BOW, Al. Wojska Polskiego 19)

Przejmująca historia o życiu w Egipcie przed rewolucją lat 50. XX wieku. Miejscowi chłopi znajdują porzucone ciało nowonarodzonego dziecka. Poszukiwania winnych ujawniają zaskakujące prawdy o ludzkiej naturze, a także całej zbiorowości, jej obyczajach i tematach tabu.

LIBIA | Hisham Matar, W kraju mężczyzn, przekł. Ewa Penksyk-Kluczkowska
Miejsce: Galeria sztuki (WizyTUjąca GALERIA, Al. Wojska Polskiego 29)

Libia, Trypolis, gorące lato 1979 roku. Dziewięcioletni Sulejman zaczyna powoli dorastać i uświadamiać sobie, że poza beztroskimi zabawami istnieje jeszcze inny świat.

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Igor Gorzkowski
KOSTIUMY: Double Trouble (Joanna Gawrońska, Agata Wąs)
KOORDYNACJA: Irena Madej, Olga Stefańska (Stowarzyszenie ArtAnimacje) Agnieszka Borkiewicz (Austriackie Forum Kultury w Warszawie)
KURATORZY TRASY ARABSKIEJ: Wydawnictwo Smak Słowa
Aktorzy: Jacek Beler, Bartłomiej Bobrowski, Agata Buzek, Bartłomiej Firlet, Grzegorz Gierak, Wiktoria Gorodeckaja, Joanna Gryga, Wiktor Korzeniewski, Paweł Koślik, Grzegorz Kwiecień, Łukasz Lewandowski, Andrzej Mastalerz, Henryk Niebudek, Olga Omeljaniec, Sławomir Pacek, Kamil Pruban, Marcin Przybylski, Jarosław Sacharski, Diana Zamojska

Organizatorzy:
Stowarzyszenie ArtAnimacje
EUNIC Warszawa: Ambasada Królestwa Niderlandów, Ambasada Republiki Litewskiej w RP, Ambasada Szwajcarii, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Bułgarski Instytut Kultury, Camões I.P, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Goethe-Institut, Przedstawicielstwo Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Rumuński Instytut Kultury, Włoski Instytut Kultury

Projekt współfinansowany przez: EUNIC Warszawa

Współpraca:
Studio Teatralne Koło, Teatr Ochoty

Partnerzy: Art Cafe, Czuły Barbarzyńca, Kawiarnia Fawory

Lokale: Dom Made, Kalinowe Serce, Komplet, Pracownia BOW, Suffit, Szkoła Główna Służby Pożarnej, Szkoła Jogi Satwa Joga, Warszawska Szkoła Filmowa, WILSON cafe&bar, WINNY PRZYSTANEK, WizyTUjąca GALERIA

Wydawnictwa: Draft Publishing Sp. z o.o., Kolegium Europy Wschodniej, Oficyna Wydawnicza ATUT -Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Claroscuro, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Korporacja Ha!art, Wydawnictwo Pogranicze, Wydawnictwo OD DO, wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo W.A.B.

Patronat honorowy: Narodowe Centrum Kultury
Patronaty medialne: Program II Polskiego Radia, lubimyczytac.pl, Magazyn La Rivista

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
ZDJĘCIA