TEATR POLSKA

Koprodukcja Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty bierze udział w kolejnej edycji projeku Teatr Polska. W nadchodzącym sezonie w teatralny objazd po Polsce wyruszy spektakl “Burza” w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Przedstawienie odwiedzi 15 miejscowości.

W swoim pierwszym szekspirowskim przedstawieniu reżyser podąża tropem pięciu postaci. Kameralna forma spektklu skupia intrygę całego dramatu jak w soczewce, a wypreparowane fragmenty tekstu tworzą okazję do wnikliwego studium relacji córka-ojciec oraz wypróbowywania granicy pomiędzy iluzją i rzeczywistością. Bohaterowie „Burzy” przypominają osobliwości rodem z filmów Federico Felliniego. Bliżej im do aktorów z jarmarcznej budy teatralnej niż potomków rodziny królewskiej. Wszyscy podlegają reżyserskiej wizji Prospera, a ta często bywa zaskakująca i nieprzejednana. W scenariuszach stworzonych przez starego maga opiekuńczość miesza się z zaborczością, a bezwarunkowa miłość z pokusą kontroli. Wyspa przestaje być wyspą. Realność traci kształty i kontury.

Obsada: Henryk Talar, Wiktoria Gorodeckaja/Maria Pawłowska, Mateusz Rusin, Bartłomiej Bobrowski, Wiktor Korzeniewski

SPEKTAKL “BURZA” ODWIEDZI:

Szczytno (10.08)
Olecko (11.08)
Gołdap (12.08)

Krasnystaw (23.09)
Chełm (24.09)
Zamość (25.09)

Czechowice-Dziedzice (20.10)
Bytom (22.10)
Rybnik-Boguszowice (23.10)
Racibórz (23.10)

Jarosław (listopad)
Przemyśl (listopad)

Krotoszyn (listopad)
Jarocin (listopad)
Konin (listopad)

To piąte przedstawienie Igora Gorzkowskiego prezentowane w ramach projektu organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W 2011 roku „Dolina Muminków w Listopadzie” prezentowana była wielokrotnie w dziesięciu ośrodkach kultury w województwach: Małopolskim i Warmińsko – Mazurskim. Spektakl adresowany jest do dzieci od 6 roku życia, jak również do dorosłego widza. Jest to adaptacja ostatniej i najbardziej dojrzałej z całej serii książek o Muminkach, w której odnajdą się zarówno dzieci jak i dorośli. Wybór województw na objazd teatralny nie był przypadkowy. Są to części Polski ubogie w wydarzenia kulturalne na poziomie artystycznym, które nie kojarzyłyby się z powszechnie znaną w tych okolicach estradą, działaniem piknikowym. W województwie Warmińsko – Mazurskim teatry znajdują się jedynie w Olsztynie i Elblągu. Dlatego Stowarzyszenie zgłosiło się do małych ośrodków, które natychmiast potwierdziły gotowość współpracy i prezentacji spektakli. W wybranych miejscowościach nie ma w większości stałych teatrów, ale istnieją sale i ośrodki które mają potencjał do wystawiania tam przedstawień. Pokazanie „Doliny Muminków w Listopadzie” wiązało się z promocją kultury teatralnej i działaniem edukacyjnym. Mieszkańcy mieli możliwość zetknięcia się z teatrem profesjonalnym bez konieczności wyjazdu do dużego miasta. Dochód ze sprzedaży biletów był przeznaczony na wsparcie lokalnego ośrodka kultury.

Bardzo ważnym aspektem wyjazdu były działania edukacyjne. W każdej miejscowości odbyły się warsztaty dla dwóch różnych grup wiekowych prowadzone przez reżysera i aktorów po każdym przedstawieniu. Były to warsztaty z podstawowych zadań aktorskich, mające na celu przybliżenie pracy nad spektaklem. Chcieliśmy, aby nasz przyjazd był spotkaniem, możliwością podzielenia się wspólną pracą i pasją, interaktywnym wydarzeniem.

W 2012 roku w podróż po polskich miejscowościach została wysłana “Starucha” z Teatru Ochoty. Studio Teatralne Koło brało również udział w pierwszej edycji projektu (2009) w województwie Warmińsko – Mazurskim, gdzie pojechaliśmy w objazd ze spektaklem „Taksówka”. W 2013 roku w projekcie zagrał spektakl “Kalino malino czerwona jagodo”. Przedstawienie odwiedziło 19 miejscowości.

Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program TEATR POLSKA ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

W tym roku program TEATR POLSKA organizowany jest po raz szósty. Zgłosiło się 109 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 14 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 19 teatrom, które ze swoimi prezentacjami i warsztatami odwiedzą 91 miejscowości w całej Polsce. Objazdy odbędą się między 6 sierpnia a 30 listopada 2014 roku.

Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa